LEAF Award Winners

LEAF Gold Award

  • Carvalho Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Esashi Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Freeman Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Genome Engineering Oxford (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Gromak Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Hassan Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • IOI Walsh Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Luis Alberto Baena-Lopez Group (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Raff Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Tang Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Williams Lab (Department of Chemistry)
  • Kusambe Lab (Radcliffe Department of Medicine)

LEAF Silver Award

  • E. Anderson Lab (Department of Chemistry)
  • Dunn School Central Washroom and Stores (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Chapman Lab (Radcliffe Department of Medicine)
  • Cook Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Dunn School IT (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Dunn School Workshop (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Dunn School Electron Microscope Facility (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Fodor Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Foster Lab (Zoology)
  • Gibbs-Seymour Lab (Department of Biochemistry)
  • Hunt Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Ivan Ahel Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • James Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Lea Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Light Microscopy Facility (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Media, Glassware and Sterilisation Laboratory (Department of Biochemistry)
  • Molecular Immunology Group (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Murphy/Norbury Group (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Robinson, Bencsh, Baldwin and Kukura (Kavli) (Department of Chemistry)
  • Sanyal Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • The Don Mason Facility of Flow Cytometry (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Wade-Martins Lab (Department of Physiology, Anatomy & Genetics)
  • Walsh Lab (Department of Zoology)
  • McHugh Lab (Department of Oncology)
  • Patel Lab (Radcliffe Department of Medicine)

LEAF Bronze Award

  • Anderson, H (Department of Chemistry)
  • Berry Lab (Department of Physics)
  • Brouard and Burt Lab (Department of Chemistry)
  • Business Admin Unit (Nuffield Department of Surgical Sciences)
  • Clarke Group (Department of Chemistry)
  • D. Ahel Lab (Sir WIlliam Dunn School of Pathology)
  • Faulkner (Department of Chemistry)
  • Gouverneur Lab (Department of Chemistry)
  • Greaves Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Gruneberg (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Gullerova (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Higgs Lab (Radcliffe Department of Medicine)
  • IBME – Tissue Engineering (Engineering Science)
  • ICF (Macaulay) (Nuffield Department of Surgical Sciences)
  • Isom Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Langton (Department of Chemistry)
  • Mackenzie Lab (Department of Chemistry)
  • Maiden (Department of Zoology)
  • McCulloh Group (Department of Chemistry)
  • NMR (Department of Chemistry)
  • O’Hare Lab (Department of Chemistry)
  • Olcina Lab (Department of Oncology)
  • Oxford Colloid Group (Department of Chemistry)
  • Oxford Radiocarbon Accelerator Unit (School of Archaeology)
  • Oxford Vaccine Group (Department of Paediatrics) 
  • Perkin Lab (Department of Chemistry)
  • Proudfoot Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Robertson Group (Department of Chemistry)
  • Russell (Department of Chemistry)
  • Sattentau (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Stable Isotope Lab (School of Archaeology) 
  • Stray Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Stress resistance and cancer evolution (Mills) (Nuffield Department of Surgical Sciences)
  • Teaching Lab (Department of Chemistry)
  • Vallance Group (Department of Chemistry)
  • Vaux Lab (Sir William Dunn School of Pathology)
  • Willis Group (Department of Chemistry)
  • WIMM Rehwinkel (Radcliffe Department of Medicine)
  • WIMM S Davis (Radcliffe Department of Medicine)
  • WIMM Yin Dong (Nuffield Department of Clinical Neurosciences)

LEAF Gold Award

  • Freeman Lab (Dunn School of Pathology)
  • Hassan Lab (Dunn School of Pathology)
  • Raff Lab (Dunn School of Pathology)
  • Wood Lab (Department of Paediatrics)

LEAF Silver Award

  • Bharat Lab (Dunn School of Pathology)
  • Carvalho Lab (Dunn School of Pathology)
  • Cellbank/Washroom (Dunn School of Pathology)
  • Dunn School Workshop (Dunn School of Pathology)
  • James Lab (Dunn School of Pathology)
  • Lea Lab (Dunn School of Pathology)
  • Sanyal Lab (Dunn School of Pathology)
  • Brockdorff Lab (Department of Biochemistry)
  • Bungo Akiyshi Lab (Department of Biochemistry)
  • Nasmyth Lab (Department of Biochemistry)

LEAF Bronze Award

  • Cook Lab (Dunn School of Pathology)
  • Ivan Ahel (Dunn School of Pathology)
  • Light Microscope Facility (Dunn School of Pathology)
  • Geolabs (School of Geography and the Environment)
  • Klose Lab (Department of Biochemistry)
  • Molecular Neurodegeneration and Gene Therapy (Physiology, Anatomy, & Genetics)
  • Wilkie/Goriely Lab (Radcliffe Department of Medicine)

Get in touch


Charlotte Houghton, Sustainability Projects Manager (Laboratory Optimisation)

charlotte.houghton@admin.ox.ac.uk

+44 (0) 7917 555533